Tradycyjna Medycyna Chińska – jak wykorzystać ją, aby zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie?

Tradycyjna medycyna chińska (TCM) to holistyczny system, który powstał w Chinach około 4000 lat temu. Według jego nauk, człowiek jako całość, postrzegany jest jako energetyczna sieć wzajemnie połączonych kanałów i organów, wpływających na siebie nawzajem.

Tradycyjna Medycyna Chińska

Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2016 r. można było zauważyć, że niektórzy zawodnicy startujący w zawodach mieli na skórze fioletowe ślady w kształcie kółek powstałe przez zabieg stawiania baniek. Był to pewnego rodzaju znak, że chińska medycyna powraca do łask i coraz więcej osób, w tym sławnych sportowców, korzysta z jej korzyści zdrowotnych chcąc nie tylko walczyć z chorobą, ale także jej zapobiegać oraz zwiększyć swoje możliwości fizyczne.

Zachodnia medycyna koncentruje się głównie na niwelowaniu objawu choroby. Tradycyjna Medycyna Chińska skupia się na rozumieniu zjawisk, jakie zachodzą w ludzkim ciele i uczeniu się, jak dbać o te ciało, aby utrzymać je w jak najlepszej kondycji.

Mając wiedzę na temat tego rodzaju niekonwencjonalnej medycyny, można dokonywać bardziej świadomych wyborów, aby poprawić swoje zdrowie. TCM opiera się przede wszystkim na pojęciu Qi, czyli energii życiowej, która ​​przebiega przez meridiany ciała. Zawsze jest w ruchu i ciągle się zmienia. Zabiegi TCM często koncentrują się na sposobach równoważenia i utrzymywania przepływu Qi. Jeśli przepływ Qi jest zablokowany lub niezrównoważony, może wystąpić choroba. W Chinach lekarze praktykują tradycyjną medycynę chińską od tysięcy lat. W Europie Zachodniej z roku na rok zdobywa coraz większą popularność.

Rodzaje terapii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej?

Tradycyjną Medycynę Chińską wykorzystuje się do leczenia takich problemów, jak np. astma, alergie czy niepłodność.  Terapie TMC to:

  • Akupunktura – zabieg, który polega na wprowadzaniu bardzo cienkich igieł w określone miejsca ciała. Ma to na celu złagodzenia bólu i wyrównaniu przepływu energii.
  • Akupresura polegająca na bezpośrednim nacisku dłońmi lub palcami na odpowiednie punkty ciała.
  • Ziołolecznictwo i dieta – zapobieganie chorobom i ich leczenie za pomocą kombinacji ziół i korzeni oraz odpowiednie.
  • Bańki chińskie wykorzystujące podciśnienie w celu stymulowania wybranych obszarów ciała do pobudzenia Qi.

W zakres medycyny chińskiej wchodzą również masaż i ćwiczenia Qigong, które specjaliści ASY Studio praktykują od lat:)

Masaż to główna forma leczenia w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Pozwala zadbać nie tylko o mięśnie, tkanki i stawy, ale również dzięki odprężeniu wpłynąć na samopoczucie. Zaś Qigong to forma ćwiczeń ruchowo-oddechowych. Służy ona kilku celom: wzmacnianiu zdrowia i zapobieganiu chorobom, samoleczeniu i poprawie samopoczucia psychicznego.

Czy Tradycyjna Medycyna Chińska jest bezpieczna?

Badania w Chinach i na świecie wykazały, że Tradycyjna Medycyna Chińska jest pomocna przy wielu rodzajach chorób. Ponieważ TMC różni się od zachodniej praktyki medycznej w diagnostyce i metodach leczenia, trudno jest zastosować do niej zachodnie standardy naukowe.

Na przykład w zachodniej medycynie dowolne dwie osoby z podobną infekcją leczy się takim samym, standardowym zestawem antybiotyków. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej leczenie każdej osoby dopasowywane jest indywidualnie biorąc pod uwagę objawy choroby, ale również przyczyny jej powstania i inne uwarunkowania.

Pamiętaj, aby zmiany w życiu wprowadzać świadomie, konsekwentnie i z radością. Należy eliminować to, co nam nie służy, szukać nowych rozwiązań i metod  – dla zdrowia i długowieczności. Nasi specjaliści wprowadzą Cię nie tylko w zdrowotne ćwiczenia Qigong, zadbają o Twoje ciało odpowiednio dobranym masażem, ale również doradzą w temacie baniek chińskich, akupunktury i ziołolecznictwa.

 

Dowiedz się więcej:

  1. Qigong – sekret długowieczności i młodego wyglądu?
  2. Historia masażu – masaż leczniczy przez wieki
  3. Masaż rehabilitacyjny jako sposób leczenia urazów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *