Qigong – sekret długowieczności i młodego wyglądu?

Jaki sekret młodości posiadają mistrzowie qigong, który pozwala im żyć znacznie dłużej niż średnia długość życia? Wiele chińskich legend mówi o sławnych osobach, którzy cieszyły się długowiecznością, która wykraczała daleko poza przeciętne ludzkie życie, np. Lao Tzu czy legendarny Żółty Cesarz. Naukowcy potwierdzają, że ćwiczenia Qigong mogą opóźniać procesy starzeniowe organizmu.

Legenda o Li Qing Yuan – zielarzu i praktyku Qigong

Jedna z najbardziej interesujących historii (dosyć prawdopodobnych, ponieważ potwierdzają ją relacje naocznych świadków oraz artykuł w New York Times z 1933 roku) dotyczy człowieka nazywanego Li Qing Yuan. Urodził się on w 1677 r. w prowincji Guizhou i od małego był szkolony w praktyce Qigong i tradycyjnej medycynie chińskiej. W ciągu swojego ponoć 256 letniego życia miał dwadzieścia trzy żony i dożył nawet jedenastego pokolenia swoich potomków! Mówiono, że miał doskonały wzrok i żył w niesamowicie dobrym zdrowiu. Jego sekret długowieczności? Codzienna praktyka Qigong, dieta wegetariańska i regularne spożywanie chińskich ziół.

W jaki sposób ćwiczenia Qigong wpływają na procesy starzenia się organizmu?

Jedną z największych korzyści zdrowotnych wynikających z praktyki Qigong jest zwiększanie produkcji bardzo ważnego hormonu przeciwstarzeniowego zwanego dehydroepiandrosteronem (DHEA).

DHEA odpowiada za zdolność organizmu do samoleczenia i regeneracji oraz  za poziom energii życiowej. Warunkuje też zdolności intelektualne oraz popęd płciowy. Badania wykazały, że DHEA ma właściwości przeciwdziałania otyłości, nowotworom, a także starzeniu się. Niestety, produkcja tego hormonu spada z wiekiem – aż o 90 procent.

DHEA jest również odpowiedzialny za poziom zdolności poznawczych. Największa koncentracja DHEA występuje w tkance mózgowej, dlatego niski poziom DHEA wpływa na powstawanie zwyrodnień ciałą związanych z wiekiem, ale również choroby Alzheimera.

Ćwiczenia Qigong wzmacniają naturalną produkcję DHEA, więc nic dziwnego, tego typu praktyka może zwiększyć zdolności poznawcze i spowolnić procesy starzenia się organizmu u praktykujących!

Qigong dla zdrowia i urody

Co więcej, ćwiczenia Qigong budują wewnętrzną siłę i elastyczność. W przeciwieństwie do innych form ćwiczeń, wpływa na równoważenie energii w organizmie. Dzięki temu ożywia organy wewnętrzne, mięśnie oraz skórę przez co niweluje ryzyko powstawania przedwczesnych zmarszczek.

Ponadto, ponieważ Qigong wymaga głębokiego, świadomego oddychania, do krwiobiegu dostaje się większa ilość tlenu, co pomaga odmłodzić organy wewnętrzne na poziomie komórkowym. Większa perfuzja krwi odżywia również komórki mózgowe, dzięki czemu zapobiega demencji.

Należy również wspomnieć, że Qigong pomaga w relaksacji i odprężaniu się, co może niwelować przedwczesne siwienie czy wysokie ciśnienie krwi.

Nawet jeśli nie wierzysz w to, że można żyć 200 lat, dlaczego by nie spróbować przedłużyć swojego życia? Uczynić je przyjemniejszym w późnych latach życia, a także zadbać o swój młodzieńczy wygląd? Zacznij ćwiczyć Qigong w ASY Studio Warszawa i sam/a się przekonaj, jakie efekty może przynieść taka praktyka!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *